Oszczędzanie w domu. Jak oszczędzić i zmniejszyć wydatki domowe. Budżet domowy - jak nad nim zapanować. Jak oszczędzać pieniądze? Jak oszczędzać na usługach bankowych - kredytach, kontach bankowych, kartach kredytowych?
Blog > Komentarze do wpisu

Tanie ogrzewanie mieszkania - jak oszczędzać?

Ogrzewanie mieszkania czy domu pochłania sporo naszych pieniędzy. Czy są sposoby na tanie ogrzewanie (albo chociaż tańsze niż dotychczas)? Dzisiaj trochę porad jak oszczędzać na ogrzewaniu.

Oszczędne i tanie ogrzewanie

1. W nocy i podczas naszej nieobecności naprawdę nie musi być tak ciepło! Pamiętajmy o "skręceniu" kaloryferów! Przydadzą się termostaty. Ale uwaga - nie wychładzamy mieszkania całkowicie. Jego ponowne ogrzanie to sporo energii! Ogrzewanie mebli utrudni oszczędzanie pieniędzy!.

2. Korzystajmy ze słońca - okna powinny być odsłonięte.

3. Nie zasłaniamy grzejników, a za nimi umieszczamy ekrany (to także oszczędności, choć niewielkie).

4. Warto zadbać o szczelne okna, drzwi i przejścia do chłodniejszych pomieszczeń. Ogrzewanie garażu ciepłem z salonu na pewno nie jest sposobem na tanie ogrzewanie!!

5. Wietrzymy krótko i intensywnie. Długie wietrzenie powoduje wychłodzenie sprzętów w domu, które potem również trzeba z powrotem ogrzać.

6. Przy okazji remontu warto rozważyć wymianę kotła czy pieca na oszczędniejszy i zmianę grzejników. Tu warto już spotkać się ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Starych grzejników nie malujemy bez usunięcia starej farby, która zmniejszy ich wydajność. 

7. Duże oszczędności na wiele lat przyniesie ocieplenie domu - ogrzewanie na pewno pochłonie mniej pieniędzy niż wcześniej. O metodzie warto pogadać z fachowcem.

8. We własnym domu warto zamontować sterownik, który automatycznie będzie dostosowywał temperaturę do naszej aktywności. Ogrzewanie będzie ograniczane, np. podczas naszego pobytu w pracy.

9. Jeśli mamy dostęp do taniego drewna to jak najczęściej wykorzystujmy kominek (uwaga - nie dotyczy mieszkania w bloku :)).

10. W sezonie grzewczym koniecznie pamiętajmy o zamykaniu okien, drzwi, wiatrołapów na klatkach schodowych. Jeśli to potrzebne, możemy pogadać o tym z sąsiadami albo chociaż wywiesić prośbę na klatce schodowej. Oszczędzanie na "kosztach wspólnych" ogrzewania również ma znaczenie!

Nasze wynagrodzenia ostatnio realnie (z uwzględnieniem) inflacji spadły. Nawet jeśli nie chcemy, to część z nas może być zmuszona do oszczędzania. Warto zacząć od prostych sposobów, które bez większych wyrzeczeń pozwolą nam na oszczędzanie pieniędzy.

środa, 29 sierpnia 2012, mrobert

Polecane wpisy

Komentarze
2012/11/07 22:57:41
Aby ogrzewanie było tanie przede wszystkim musi być energooszczędne. Obecnie na rynku istnieją już systemy zapewniające takie ogrzewanie. Mogą być to na przykład solary lub kotły kondensacyjne. Cena zakupu i montażu tego rodzaju systemów grzewczych nie musi być wysoka, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie zapewni nam energooszczędne, a także ekologiczne ogrzewanie, gdyż nie powoduje ono emisji CO2.
-
2013/01/16 21:57:01
Dobry feliteon. Chyba wczerpaliscie temat ogrzewania
Kiedy napiszecie cos o zabezpieczeniach , antywlamaniowych itp ?
Pozdraawiam
-
2014/07/15 15:29:35
Ogrzewanie domu to jeden z najważniejszych czynników przy planowaniu budżetu. JA przy zakupie wolałem dopłacić w sprzęt by po seoznie mi się wszystko zwróciło. No i obowiązkowo panel do inteligentnego ogrzewania i ustalania godzin wraz z temp.
-
2014/12/02 13:56:46
Według mnie kotły gazowe to najlepszy sposób na tanie ogrzewanie. Są energooszczędne, dzięki czemu możemy mieć niższe rachunki za ogrzewanie.
-
2015/02/26 14:37:10
Warto sprawdzic o co chodzi pod dyrektywa erp. Ekoprojekt to idealne rozwiazanie na oszczednosci w domach.
-
2015/04/10 15:06:48
W tym momencie piece kondensacyjne wychodzą bardzo tanio gdyż kondensacja ma bardzo dobrą technologię.
-
2015/05/04 12:22:03
ErP
-
2015/05/04 12:24:46
Ważne jest w tym momencie aby oszczędzac, ale też trzeba zwrócic uwagę na ekologie i oszczędzanie energii. W tym roku wchodzi dyrektywa ErP i mam nadzieję, że wprowadzi na tyle znaczące zmiany, że każdy zacznie zastanawiac się nad solarami i kotłami kondensacyjnymi.
-
2017/12/12 23:01:12
Mam o tyle szczęście, że na grzejnikach nie mam zamontowanych mierników ciepła, dzięki czemu opłaty za ogrzewanie dzielone są na każdego mieszkańca w bloku. Słyszałem, że koszty za ogrzewanie można zmniejszyć, decydując się na wentylację z rekuperacją.
-
2018/02/21 22:14:50
Mając pomierniki ciepła, gdy zechcemy włączyć ogrzewanie, wcześniej powinniśmy zamknąć okna. Zazdroszczę Ci - też chciałbym móc grzać pełną parą i nie być z tego w żaden sposób rozliczany.

Reklamy