Oszczędzanie w domu. Jak oszczędzić i zmniejszyć wydatki domowe. Budżet domowy - jak nad nim zapanować. Jak oszczędzać pieniądze? Jak oszczędzać na usługach bankowych - kredytach, kontach bankowych, kartach kredytowych?
niedziela, 07 stycznia 2018

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2018, zdrowia i wszelkiej pomyślności. A ponadto udanych inwestycji, korzystnego pomnażania oszczędności, tanich kredytów, wysokiego oprocentowania lokat, niskiej inflacji i spadającego kursu franka szwajcarskiego

życzy

autor

piątek, 12 lutego 2016

Wspaniałych chwil w 2016 roku,

zdrowia, dużo słońca i pogody ducha,

mądrych decyzji, powodzenia w pracy 

i w życiu prywatnym

życzy wszystkim czytelnikom

Autor

 

A ponadto: udanych inwestycji finansowych, niskich marż kredytowych, niskiej inflacji (ostatnio inflacja zamieniła się w deflację ..., ceny spadają), ponadstandardowych zysków, spadającego kursu franka szwajcarskiego i euro (choć ostatnio słabo to niestety wygląda ...) oraz spełnienia wszystkich marzeń. 

 


wtorek, 06 stycznia 2015

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2015,

tanich kredytów, niskiej inflacji, wysokiego oprocentowania lokat, wytrwałości w oszczędzaniu i sumienności w spłacaniu,

spełnienia marzeń i przede wszystkim dużo zdrowia

życzy

autor

piątek, 06 września 2013

Energooszczędna pralka, lodówka, zmywarka i energooszczędne oświetlenie z pewnością pomogą w oszczędzaniu energii i tym samym oszczędzaniu naszych pieniędzy. Dzisiaj - jak wybierać urządzenia gospodarstwa domowego i jak czytać etykiety efektywności energetycznej (w oparciu o poradnik Ministerstwa Gospodarki "Inteligentna energia", o którym wspominałem już wcześniej tutaj: oszczędzanie energii).

Kupując nową pralkę czy lodówkę (lub inne urządzenie) sprawdźmy jego efektywność oznaczoną odpowiednimi certyfikatami i etykietami efektywności energetycznej.

Etykieta efektywności energetycznej pozwala na porównanie parametrów urządzenia z innymi z tej samej grupy. Oznakowywane etykietą są

 • chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki i zamrażarki,
 • pralki bębnowe,
 • suszarki bębnowe,
 • pralko-suszarki,
 • zmywarki do naczyń,
 • piekarniki elektryczne,
 • źródła światła do użytku domowego,
 • klimatyzatory.

 

Opis i wzór etykiety dla pralki

1. Klasy efektywności energetycznej - od A do G - oznakowane są kolorami. Niskie zużycie energii oznakowane jest literą "A", wysokie - „G". Wprowadzono również klasy A+, A++ i A+++ oznaczające jeszcze niższe zużycie energii.

etykieta efektywności energetycznej pralki

Kryteria efektywności energetycznej innych urządzeń gospodarstwa domowego

Chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki i zamrażarki

– roczne zużycie energii (kWh), pojemność chłodziarki i/lub pojemność zamrażalnika. 


Suszarki bębnowe

– zużycie energii w jednym standardowym cyklu suszenia (kWh), maksymalna pojemność oraz typ urządzenia.

Pralko-suszarki

– zużycie energii dla jednego kompletnego, standardowego cyklu (kWh), zużycie energii tylko dla cyklu prania (kWh), efektywność prania, maksymalna waga załadunku dla suszenia
oraz zużycie wody w trakcie jednego kompletnego cyklu.


Zmywarka do naczyń

– zużycie energii elektrycznej (kWh/cykl), klasa efektywności zmywania, klasa efektywności suszenia oraz pojemność danego urządzenia.


Oświetlenie do użytku domowego

– strumień świetlny lampy (w Lumenach), zużycie mocy wejściowej lampy
(W) oraz nominalna żywotność lampy.

czwartek, 01 listopada 2012

W oszczędzanie energii angażuje się także Ministerstwo Gospodarki. Trafiłem ostatnio na informacje o kampanii „Czas na oszczędzanie energii".

Od 2007 roku Ministerstwo prowadzi kampanię informacyjną na rzecz racjonalnego wykorzystania energii pod hasłem „Czas na oszczędzanie energii". Celem kampanii jest prezentacja zagadnień związanych z zasadami i opłacalnością stosowania rozwiązań energooszczędnych oraz przybliżenie Polakom zagadnień, odzwierciedlonych w działaniach Ministra Gospodarki na rzecz zwiększania efektywności energetycznej polskiej gospodarki. 

Według Ministerstwa najważniejsze działania w zakresie oszczędzania energii to:

1. Wyłącz komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usuń z gniazdka, jeżeli tych urządzeń w tej chwili nie używasz.
2. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności.
3. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, że nadal zużywa ono energię.
4. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło.
5. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeżeli jest Ci za gorąco – zmniejsz ogrzewanie.
6. Wychodzisz z domu – zmniejsz ogrzewanie.
7. Gotuj tylko tyle wody ile wykorzystasz.
8. Gotuj zawsze z pokrywką – będzie szybciej i taniej.
9. Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie.
10. Nie trzymaj lodówki zbyt długo otwartej – będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę. 

Ministerstwo wydało między innymi broszurę "Inteligentna energia" - można w niej znaleźć znacznie więcej porad, o niektórych już pisałem ale wkrótce może postaram się streścić broszurę Ministerstwa (dla niecierpliwych link do strony MG: czas na oszczędzanie energii)środa, 29 sierpnia 2012

Ogrzewanie mieszkania czy domu pochłania sporo naszych pieniędzy. Czy są sposoby na tanie ogrzewanie (albo chociaż tańsze niż dotychczas)? Dzisiaj trochę porad jak oszczędzać na ogrzewaniu.

Oszczędne i tanie ogrzewanie

1. W nocy i podczas naszej nieobecności naprawdę nie musi być tak ciepło! Pamiętajmy o "skręceniu" kaloryferów! Przydadzą się termostaty. Ale uwaga - nie wychładzamy mieszkania całkowicie. Jego ponowne ogrzanie to sporo energii! Ogrzewanie mebli utrudni oszczędzanie pieniędzy!.

2. Korzystajmy ze słońca - okna powinny być odsłonięte.

3. Nie zasłaniamy grzejników, a za nimi umieszczamy ekrany (to także oszczędności, choć niewielkie).

4. Warto zadbać o szczelne okna, drzwi i przejścia do chłodniejszych pomieszczeń. Ogrzewanie garażu ciepłem z salonu na pewno nie jest sposobem na tanie ogrzewanie!!

5. Wietrzymy krótko i intensywnie. Długie wietrzenie powoduje wychłodzenie sprzętów w domu, które potem również trzeba z powrotem ogrzać.

6. Przy okazji remontu warto rozważyć wymianę kotła czy pieca na oszczędniejszy i zmianę grzejników. Tu warto już spotkać się ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Starych grzejników nie malujemy bez usunięcia starej farby, która zmniejszy ich wydajność. 

7. Duże oszczędności na wiele lat przyniesie ocieplenie domu - ogrzewanie na pewno pochłonie mniej pieniędzy niż wcześniej. O metodzie warto pogadać z fachowcem.

8. We własnym domu warto zamontować sterownik, który automatycznie będzie dostosowywał temperaturę do naszej aktywności. Ogrzewanie będzie ograniczane, np. podczas naszego pobytu w pracy.

9. Jeśli mamy dostęp do taniego drewna to jak najczęściej wykorzystujmy kominek (uwaga - nie dotyczy mieszkania w bloku :)).

10. W sezonie grzewczym koniecznie pamiętajmy o zamykaniu okien, drzwi, wiatrołapów na klatkach schodowych. Jeśli to potrzebne, możemy pogadać o tym z sąsiadami albo chociaż wywiesić prośbę na klatce schodowej. Oszczędzanie na "kosztach wspólnych" ogrzewania również ma znaczenie!

Nasze wynagrodzenia ostatnio realnie (z uwzględnieniem) inflacji spadły. Nawet jeśli nie chcemy, to część z nas może być zmuszona do oszczędzania. Warto zacząć od prostych sposobów, które bez większych wyrzeczeń pozwolą nam na oszczędzanie pieniędzy.

sobota, 02 czerwca 2012

Jak robić tanie zakupy? Czy da się oszczędzać na codziennych wydatkach i kupować taniej? Dzisiaj kilka porad jak można wydawać mniej pieniędzy niż dotychczas (poza najprostszym zaleceniem - kupować po prostu mniej :))

 1. Większe zakupy robimy w wybranym, w miarę tanim, supermarkecie, np. raz w tygodniu. Małe sklepy osiedlowe mają niestety zwykle wyższe ceny.
 2. Zakupy robimy po jedzeniu - będziemy odporniejsi na pokusy!
 3. Sprawdź czy markowy produkt, który kupujesz rzeczywiście jest wart swojej ceny i tak bardzo różni się jakością od tańszego dwukrotnie odpowiednika.
 4. Uważaj na obniżki cen - często bez obniżki można kupić ten sam produkt taniej w innym sklepie.
 5. Staraj się nie zabierać na zakupy dzieci - unikniesz próśb o słodycze, zabawki a czasami nawet histerycznych zachowań swoich pociech w przypadku odmowy kupienia czegoś :)
 6. Jeśli rzeczywiście trafisz na prawdziwą promocję - zrób zapasy.
 7. Unikaj gotowych dań. Samodzielnie przyrządzone będą tańsze i zazwyczaj lepsze.
 8. Ogranicz kupowanie przekąsek, słodyczy i innych przyjemności. Bez chipsów, stert batoników, czekolad, cukierków spokojnie można się obejść a oprócz oszczędności zyska też nasze zdrowie. Lepiej kupić np. owoce.
 9. Uważaj na wielkość opakowań. Kostaka masła nie waży już tak jak kiedyś 250 gram. Najczęściej ma 200 gram a nawet 170, co powoduje, że wydaje się tańsza.
 10. Ostatni, ale bardzo dobry pomysł, to robienie zakupów z listą. Spisujemy wszystko co jest nam naprawdę potrzebne i potem w sklepie trzymamy się tej listy.

 

Korzystamy z kart lojalnościowych sklepów jeśli nie powodują dodatkowych kosztów. Co jakiś czas uzbieramy punkty na nagrody, tańsze zakupy lub bon zakupowy.

sobota, 21 kwietnia 2012

Jak oszczędzać na codziennie używanych przez nas urządzeniach takich jak komputer, drukarka, telewizor?

 1. Postarajmy się wyłączać funkcję czuwania urządzeń ("stand by"). Urządzenia przy wykorzystaniu tej funkcji zużywają minimalne ilości energii ale jeśli mamy ich w domu kilka (a zwykle tak właśnie jest) to w skali roku oszczędności mogą wynieść co najmniej kilkadziesiąt złotych (pamiętajmy o powiedzeniu "ziarnko do ziarnka ...").
 2. Wyłaczajmy komputer czy telewizor jeśli nie korzystamy z niego przez minimum kilkanaście minut (ponowne uruchomienie wymaga zużycia większej ilości energii). Często jednak jest tak, że używamy komputera a w tym samym czasie gra sobie telewizor, na który tak naprawdę nie zwracamy uwagi - czy naprawdę jest to potrzebne?
 3. Drukarka atramentowa zużywa nawet 80 % mniej energii od laserowej - ale uwaga na koszty eksploatacyjne!
 4. Drukujemy dwustronnie, wykorzystujemy możliwość napełniania zużytych kartridży.
 5. Staramy się kupować tani papier do drukowania.

-------------

Jak wybierać usługi bankowe i na nich oszczędzać? Sprawdź na Kredyty Lokaty Konta.

sobota, 31 marca 2012

Dzisiaj o oszczędzaniu na oświetleniu. Nie polecam siedzieć po ciemku i nic nie włączać ale spokojnie i w tej dziedzinie możemy zrobić jakieś rozsądne rzeczy.

Zasady oszczędzania na oświetleniu:

 1. Wymieniamy żarówki na energooszczędne.
 2. Gasimy światło wszędzie tam gdzie nas nie ma.
 3. Używamy tyle światła ile jest konieczne, np. przy oglądaniu telewizji wystarczy niewielkie, rozproszone oświetlenie.
 4. Czyścimy nasze żyrandole - przepuszczą więcej światła.
 5. Sprawdźmy czy wszystkie zamontowane żarówki są rzeczywiście potrzebne. Może zmniejszyć ich liczbę i/lub moc w łazience, sypialni na korytarzu czy w garażu lub piwnicy ...
 6. Rozważmy montaż ściemniaczy.
 7. Jasne ściany w mieszkaniu to również jasne pomieszczenie - pamiętajmy o tym przy okazji remontu.
sobota, 17 marca 2012

Czy można zaoszczędzić energię i pieniądze na używaniu odkurzacza, żelazka czy czajnika? I owszem. Znaleźliśmy kilka pomysłów na oszczędzanie.

 • Jeśli często odgrzewamy potrawy taniej będzie korzystać przy tym z kuchenki mikrofalowej (szczególnie jeśli gotujemy "na prądzie" a nie na gazie).
 • Odkurzacz nie musi cały czas pracować "na maksa". Przy gładkich, lekko zabrudzonych powierzchniach zmniejszamy wykorzystywaną moc (jeśli mamy taką funkcję w odkurzaczu). Filtry czyścimy (wymieniamy) i regularnie opróżniamy worek.
 • Zaczynamy prasowanie od niskich temperatur, nie będziemy czekać aż żelazko wystygnie.
 • Jeśli podgrzewamy czasami pieczywo w piekarniku to koniecznie zamieniamy ten sposób na używanie tostera (oszczędność energii to nawet 90 procent!).
 • Jeśli dużo gotujemy może przydać się szybkowar. To 40 % oszczędności na prądzie i więcej wolnego czasu.
 • Usuwamy systematycznie kamień z czajnika. Gotujemy tyle wody ile naprawdę potrzebujemy. Czajnik z płytą zamiast spirali pozwoli zagotować nawet szklankę wody.

Na dziś to koniec porad. Wkrótce kolejne.

 
1 , 2

Reklamy